STRIEBORNÉ A POZLÁTENÉ ŠPERKY
- Šperky nenoste pri športovaní, výkone ťažkých prác a v prašnom, chemicky agresívnom alebo vlhkom prostredí a pri činnosti, kde môže dôjsť k pretrhnutiu retiazok alebo zraneniu od náušníc, príveskov a podobne, alebo k poškodeniu šperku.
- Zabráňte šperku styku s vodou (obyčajnou, sladkou, slanou), saponátmi, lakom na vlasy, parfumom a inými chemickými prostriedkami.
- Šperky môžu reagovať aj na ľudský pot oxidáciou povrchu.
- Nezabudnite si šperky dať dole pred spaním, pretože môže prísť k polámaniu, roztrhnutiu alebo k inému mechanickému poškodeniu šperkov, prípadne Vášmu poraneniu.
- U šperkov povrchovo upravovaných (napr. matovaním, pieskovaním, zlátením alebo ródiovaním) dochádza denným nosením k ošúchaniu povrchovej úpravy, čo je spôsobené opotrebením tovaru. Takéto šperky je nutné chrániť pred mechanickým poškodením a nesmú prísť do styku s vodou, čistiacimi prostriedkami, alebo chemikáliami. Pri čistení šperkov s farebnou úpravou použite iba suchú, mäkkú handričku.
- Vo výnimočných prípadoch môže v dôsledku nosenia šperku prísť k podráždeniu pokožky. V tomto prípade Vám neodporúčame šperk ďalej nosiť. Vtedy ide o Vašu individuálnu alergickú reakciu, čo tiež nemožno považovať za výrobnú vadu.
- Šperky skladujte v priestoroch bez agresívnych chemikálií. Najlepšie v krabičke na suchom tmavom mieste, najlepšie pri izbovej teplote.
REKAPITULÁCIA:
Skladovanie
- Šperky skladujte v krabičke na suchom mieste, najlepšie pri izbovej teplote.
Kontakt s vodou
- Strieborné a pozlátené šperky dajte dole pred kontaktom s vodou (kúpanie, sprchovanie) a vyhnite sa aj nadmernému poteniu (športovanie).
Kozmetika
- Životnosť šperku môže ovplyvniť aj kozmetika a krémy, lak na vlasy, voňavka, či vyššie pH pokožky.
Čistenie
- Pokiaľ sa vám šperk zašpiní, jemne ho vyčistíte handričkou z mikrovlákna, alebo šperk nechajte profesionálne vyčistiť odborníkovi.
Oxidácia striebra, takzvané „černanie“, nie je závadou šperku, je to jeho vlastnosť – je to prirodzený chemický proces, ktorý sa najviac prejavuje na povrchu strieborných šperkov. Niekomu vydrží strieborný šperk ako nový aj roky, inému začne meniť farbu už po pár dňoch. Je to spôsobené oxidáciou. Černanie strieborného šperku nie je známkou nepravosti, či zlej kvality kovu. Oxidácia striebra je bežnou reakciou striebornej zliatiny na kyslé zložky, ako sú napr. pH pokožky, pot, chemikálie, a takisto aj na vzduch. Ide o prirodzený proces, ktorému nemožno úplne zabrániť, ale správnymi preventívnymi krokmi môžete tento proces výrazne spomaliť a oddialiť. Veľmi rozšírenou fámou je výrok, že „pravé striebro nečernie“. Černenie striebra nie je nedostatkom šperku, je to jeho vlastnosť. Ide o prirodzený jav a nie je dôvodom na reklamáciu, t.j. černenie spôsobené časom či nepoctivá starostlivosť o zakúpený šperk nie sú dôvodom na reklamáciu. Možno ho oddialiť správnou starostlivosťou a pravidelným čistením šperku.
ŠPERKY Z CHIRURGICKEJ OCELE
Skladovanie
- Šperky skladujte v krabičke na suchom mieste, najlepšie pri izbovej teplote.
Kontakt s vodou
- So šperkom sa môžete sprchovať, neodporúčam však kontakt s morskou vodou a vodou, ktorá obsahuje síru, vrátane termálnych prameňov.
Čistenie
- Pokiaľ sa vám šperk zašpiní, umyte ho v čistej vode s mydlom, opláchnite a vysušte. Na čistenie môžete použiť aj handričku z mikrovlákna.
Pri porušení týchto zásad nie je možné šperk reklamovať z dôvodu opotrebovania materiálu.